Teatru în comuna ta – ACTORFEST

Vă așteptăm cu drag, vineri, 29 noiembrie la Căminul Cultural din Sita Buzăului unde va avea loc Festivalul-concurs interjudețean ”ACTORFEST – TEATRU ÎN COMUNITATEA TA” . Vor participa 23 de echipaje din zonele învecinate, Întorsura Buzăului, Barcani, Sfântu Gheorghe , din județul vecin Buzău – cu echipe din Siriu și Nehoiu, invitați fiind și actorii profesioniști de la Teatrul Andrei Mureșanu, cu spectacolul „Jurnal de România”. 

„Scopul evenimentului este de a promova și valoriza potențialul artistic al elevilor de gimnaziu, de a le insufla dragostea față de arta dramatică, de a le dezvolta încrederea și stima de sine. Un alt scop este acela  de a oferi comunității și tuturor celor care vor fi în sală vineri un spectacol de teatru variat menit să le  bucure și să le sensibilizeze sufletele. Noi, echipa de proiect, ne dorim o educație a populației în ceea ce privește participarea la astfel de evenimente. Vrem ca zâmbetul să fie la el acasă, drept care am ales ca motto pentru acest festival următorul dicton: „Atât timp cât mai putem zâmbi, cauza nu e pierdută.” (W. Shakespeare). Festivalul este adresat tuturor celor care iubesc teatrul, cultura, frumosul. Piesele ce vor fi jucate sunt inspirate din operele scriitorilor români sau sunt  inspirate din viața fiecărui român (unele dintre ele sunt creație proprie), festivalul fiind dedicat și Zilei Naționale a României. Putem să vă spunem că suntem extrem de bucuroși de numărul mare de participanți, care a depășit așteptările noastre, motiv pentru care a trebuit să suplimentăm bugetul alocat organizării festivalului prin diverse sponsorizări primite de la diferiți agenți economici cărora le mulțumim. Prin urmare, pe participanții în concurs îi așteaptă premii frumoase și experiențe la fel de frumoase. Mulțumim din suflet domnului primar Stoica Nicolae, care ne-a susținut în toate demersurile noastre și Consiliului local al comunei Sita Buzăului pentru finanțarea acestui festival. Vă așteptăm la o porție sănătoasă de teatru!”,  a declarat organizatorul principal al evenimentului, profesoara Otilia Buzea.  

Închide meniul